לחזור לשגרה

החוויה של חזרה לשגרה אחרי חופש ארוך היא מאוד סובייקטיבית, כל אחד ואחת חווה אותה אחרת ונפגש במהלכה עם אתגרים שונים.
חלקנו מחכים לחזור לשגרה, לסדר היום הקבוע וללימודים. לחלקנו החזרה לשגרה דווקא מלווה במועקה, בתסכול ובדכדוך ועל חלקנו החזרה לשגרה לא כל כך משפיעה.

רגע לפני שקופצים לחשוב מה לעשות עם האתגרים (במידה והם קיימים) חשוב לתת מקום לרגשות ולמחשבות שעולות בך לקראת החזרה ללימודים.

תשאל.י את עצמך – כשאני מדמיינ.ת את היום הראשון בבית הספר איך זה מרגיש?

מאגר רגשות שיעזרו לך בחשיבה אפשר למצוא כאן.

לעשות מקום לרגשות ולמחשבות זה דבר חשוב, לא פחות מלמצוא פתרונות פרקטיים.

ומה עכשיו?

אם מרגיש לך נכון לבדוק מה יכול לעזור עם האתגרים בחזרה לשגרה יש פה למטה כמה עצות. אם בא לך להישאר עם התחושות ופשוט לתת להם מקום זה גם מעולה.

אנחנו פה מתי שתבחר.י.

אספנו בשבילך את שלושת האתגרים שנראים לנו המרכזיים ביותר בחזרה לשגרה, והצענו רעיונות להתמודדות עם כל אתגר.
בחר.י את האתגר שלך, וגלה.י מה יכול לעזור להתמודד איתו.

בחופש אולי היית רגיל.ה לישון עד מאוחר, לאכול מתי ומה שמתאים ולעשות רק מה שבא לך.
בזמן השגרה נדרש ממך להתנהל קצת אחרת ולהתרגל לסדר יום אחר יותר. זה בטח לא פשוט.

מה אפשר לעשות?
צעדים קטנים שיעזרו לנו להתרגל בצורה הדרגתית. בחר.י דבר אחד שמתקיים בשגרה, שיהפוך לקבוע שלושה ימים בערך לפני תחילת הלימודים. זה יכול להיות השעה בה הולכים לישון, או השעה בה קמים, זה יכול להיות זמן מסוים לארוחת בוקר. מה שמתאים ונכון לך.

איך זה עוזר?
כשעושים דברים בהדרגתיות ההלם של החזרה לשגרה קצת מצטמצם והשינוי לא מתרחש בבת אחת.
לוקח זמן לבנות הרגלים וכשהגוף יהיה רגיל לסדר היום ההתמודדות תהיה פשוטה יותר.

בדרך כלל במהלך החופש המעגלים החברתיים משתנים מעט וקשרים חברתיים מתרחקים או מתחזקים. השינוי וחוסר המפגש הקבוע לאורך הקיץ מפגיש אותנו בחזרה לבית הספר עם חוסר ודאות על מה יהיה מבחינה חברתית. האם אני והחברה הקרובה שלא היינו בקשר במהלך החופש נחזור לקשר? האם הקשר עם החבר שהתחזק בחופש יישאר גם בזמן הלימודים?

מה אפשר לעשות?
הכנות קטנות שיעזרו לך להגיע עם קצת יותר ודאות. אפשר למשל להרים טלפון לחבר.ה שלא היינו כל כך בקשר בחופש כדי שהמפגש ביום הראשון ללימודים יהיה קליל יותר. אפשר לדמיין תרחישים ולחשוב איך אני רוצה להתנהג בהם, ממש כמו סימולציות. מה אני אעשה שאראה אותו.ה? מה אני רוצה להגיד לחבר שבילנו הרבה ביחד בחופש ביום הראשון?

איך זה עוזר?
ההכנות המקדימות יכולות לתת לנו ודאות בחזרה לבית הספר וכך המפגש החברתי יכול להיות קצת פחות מאתגר.

לחלקנו החזרה לשגרה מלווה בדכדוך. אולי זה בגלל חוסר חיבור לבית הספר, קושי עם קבלת משמעת מאדם חיצוני, או פשוט בגלל שאנחנו אוהבים חופש.

מה אפשר לעשות?
לעזור לעצמי לראות את הטוב. אפשר למשל לחשוב על משהו שאהבתי בחופש שאני יכול.ה לקחת איתי חזרה לשגרה: אולי מאכל שנהגתי לאכול בחופש, או הרגל מסוים, שעשה לי טוב ואני רוצה לאמץ הלאה. אפשר גם לחשוב על איזה דברים יש בשגרה שאני כן אוהב.ת, אולי חוג שאני חוזר.ת אליו, מקצוע שאני מחכה ללמוד, או הרגל מסוים שהייתי רוצה להחזיר. לנסות להוקיר תודה על השגרה ומה שהיא מביאה.

איך זה עוזר?
בסופו של דבר השגרה תתחיל ואנחנו נחזור לבית הספר. חשוב לתת מקום לתסכול ולאכזבה מזה שהחופש נגמר ורגע אחרי גם חשוב להבין מה עושים עם זה. אם נעשה הכנה מנטלית נכונה, החזרה לשגרה יכולה להיות נעימה וקלילה יותר.