מידע להורים

להיות הורים זה לא פשוט.
להיות הורים לצעירים שעוברים תקופה קשה זה כבר ממש לא פשוט…
חשוב שתדעו שאנחנו כאן בשבילכם
ויחד נוכל לסייע להחזיר את הבית חזרה למסלול החיים התקין.

ריכזנו כאן עבורכם מידע שיכול לסייע לכם
להכיר את הבעיות שמאפיינות בני נוער וצעירים,
אנחנו מזמינים אתכם להכיר את הסימפטומים
וייתכן שתוכלו ללמוד על התקופה שעוברת על ילדכם ולסייע לו,
יחד איתנו, לעבור אותה בהצלחה.

דיכאון
אם אתם חשים שבזמן האחרון שילדכם נוטה למצבי רוח וחוסר חשק ייתכן שהוא סובל מדיכאון ברמה מסוימת. חשוב לעשות הפרדה בין מצבי רוח משתנים אצל צעירים ומתבגרים לבין דיכאון שנמשך על פני תקופה ארוכה יותר. את הסובלים מדיכאון ניתן לגלות בעזרת סימפטומים רבים,

שינויים רגשיים: רגשות של עצב, או דכדוך ועצבנות, ולפעמים ריקנות או חוסר תחושה, נטייה לבכי או תחושות של חוסר ערך ואשם, עצב, איבוד עניין והנאה בפעילויות, עייפות, חוסר אנרגיה ומוטיבציה.
שינויים קוגניטיביים: קושי להתרכז ולקבל החלטות, ביקורת עצמית והאשמה עצמית, דימוי גוף שלילי והערכה עצמית נמוכה, מחשבות קודרות ועצובות.

שינויים התנהגותיים ופיזיים: חוסר תשומת לב להיגיינה ולהופעה אישית, הימנעות של אינטראקציות עם המשפחה ופעילויות, הסתגרות בחדר, אובדן תיאבון ומשקל, קושי להירדם, או שינה מוגזמת והעדפה להישאר במיטה רוב היום, אי שקט ועצבנות או כאבים לא מוסברים.

קרא עוד>>

הפרעות אכילה
בזמן תקופת ההתבגרות, בני נוער וצעירים עסוקים בדימוי הגוף שלהם והם מעניקים חשיבות מכרעת לצורה שבה אנשים אחרים רואים אותם. כל אדם שונה אך הפרעות אכילה הן ברוב המקרים סימן לכך שמשהו לא טוב עובר על ילדכם. אם אתם חשים שילדכם מראה חוסר שביעות רצון קיצוני עם בנוגע לגופו, אם הוא פוחד להישקל, אם הוא מפתח חרדה לגבי מזון או ארוחה, דיאטה מוגזמת, אכילה מוגזמת ושימוש בחומרים משלשלים, הקאות תכופות, בעיקר לאחר הארוחות, הימנעות ממצבים חברתיים הכוללים מזון, דפוסים או טקסים סביב האוכל (למשל רק אכילת מאכלים מסוימים, התעקשות על אכילה בשעה מסוימת, חיתוך מזון לחתיכות קטנות) התנהגויות גוף מוגזמות (למשל שקילה עצמית שוב ושוב, צובט מותנים) שינוי סגנון לבוש (למשל לבישת בגדים משוחררים)

התנהגויות חשאיות סביב אוכל כמו הסתרת מזון או זריקת מזון. הפרעות אכילה באות לידי ביטוי בשאר התחומים בחייהם ומובילות לירידה כללית בתחושת הביטחון העצמי ותחושת הערך.

קרא עוד>>

טראומה
החיים, כפי שאתם בוודאי יודעים, מורכבים ומאתגרים גם למבוגרים שאישיותם מעוצבת ועל אחת כמה וכמה לצעירים שאישיותם מתעצבת והם רגישים יותר לשינויים. טראומה יכול לנבוע מכמה סיבות: זה יכול להיות כתוצאה של תאונה קשה, תקיפה פיזית או מינית, אובדן אדם קרוב, או משהו אחר. טראומה ניתן לחוות גם באירועים טראומטיים חוזרים ונשנים (כגון התעללות, הזנחה או אלימות לאורך זמן) צעירים שחווים טראומה מצהירים על אובדן שליטה על החיים והדבר קשה במיוחד שלצד הטראומה מצופה מהם להתנהג כרגיל ולהצליח לימודים, עבודה ומערכות יחסים.

אם אתם חשים שילדכם נמצא בניתוק רגשי אם הוא פוחד בצורה קיצונית מפציה או להיות לבד אם אתם חשים שהוא איננו מסוגל להתמודד, עצוב ובודד כתוצאה מאירוע שהשפיע עליו ייתכן שאלו הם סימפטומים לטראומה. התמודדות עם טראומה מערימה קשיים ופוגעת בתפקוד הרגיל שלו.

משבר משפחתי
אם משפחתכם חוותה אירוע דרמטי כמו מוות של אדם יקר וקרוב, פרידה וגירושין שהפרו את האיזון שהיה בבית, משבר כלכלי או משבר רגשי שמשפיע על המשפחה כולה אתם צריכים להיות ערים יותר לדרך שבה בני נוער וצעירים חווים את המשבר. בניגוד לאנשים בוגרים שרובנו רואים בשינויים כאלה ואחרים- חלק ממסלול החיים, לא כך הוא הגבר בקרב צעירים. העולם הבטוח והמוכר מזדעזע ומשתנה בזמן משבר ולדבר יכולות להיות השלכות רבות על תפקודו של ילדכם. מחקרים רבים מצביעים על כך שבשעת משבר משפחתי וחודשים לאחריו, צעירים החווים את המשבר מראים ירידה בתפקוד הכללי, חוסר יכולת להחזיק במסגרת מסודרת של לימודים או עבודה ותחושה של “סוף העולם” כפי שהם הכירו אותו עד כה.
מיניות וקשרים זוגיים
לצד העיסוק בדימוי העצמי שלהם ומקומם בעולם, צעירים בגיל ההתבגרות גם עסוקים בקשרים החברתיים והמיניים שלהם. הם מגלים את הנטייה המינית שלהם, חשוב להם להיות מחוזרים ומקובלים והם בעיקר מבולבלים. למזלנו אנו חיים בתקופה יותר פתוחה ומקבלת אך למרות זאת חשוב לזכור שנער או נערה שלא בטוחים לגבי הזהות המינית שלהם מרגישים אבודים ובעיקר מרגישים שיש להם המון שאלות לא פתורות. הם יכולים להימשך למין השני, הם יכולים להימשך לבני מינם. לרוב צעירים שחשים שהם נמשכים לבני מינם – הומואים ולסביות מרגישים “שונים” מהסביבה והם נמצאים תחת מערכת לחצים לא פשוטה. הדבר יכול להשפיע על בעיות בריכוז, בעיות בלימודים ובעודה, תחושה של “אף אחד לא מבין אותי” והם נמצאים במצב מלחיץ מאוד ששואב מהם כוחות רבים.
ביטחון עצמי
לביטחון העצמי של ילדכם חלק חשוב בהתפתחותו והפיכתו למבוגר. לעיתים עקב קשיים חברתיים, קשיים בבית הספר או אפילו ללא סיבה מיוחדת, נגרמת ירידה בביטחון העצמי. הדבר יכול לגרום להערכה עצמית נמוכה, לחששות מפעולות שקודם נראו פשוטות וקלות ולעיתים לירידה כללית בתפקוד היומיומי. ביטחון עצמי הינו נדבך חשוב בחיי ילדכם שמתמודד עם אתגרים לא קלים כמו מעמד חברתי, מחויבויות בבית הספר, מחויבויות בבית ועוד. חשוב לזכור שירידה בביטחון העצמי יכולה להיגרם מהרבה סיבות- לאחר שנשוחח אתכם ועם ילדכם נוכל להבין מהיכן הדבר נובע ולהעניק לו ולכם כלים חיוניים שיסייעו לו.
בריונות והצקות
תופעה של בריונות והצקות הינה תופעה רווחת והיא מכוונת כלפי אדם אחד או יותר לאורך זמן. בריונות והצקות יכולות להופיע בכל מיני צורות: הצקות מילוליות, הצקות חברתיות (שיימינג) תקיפות מיניות ועוד. ההצקות יכולות להיות פנים אל פנים, דרך האינטרנט והרשתות החברתיות בעילום שם ועוד. אם ילדכם חווה הצקות בבית, בבית הספר או בעבודה, או אם ילדכם הוא זה שמפעיל בריונות כלפי ילדים אחרים, ייתכן שהדבר מצביע על בעיה מסוימת. בעיה זו יכולה להעלות את הסיכוי לפתח חרדה ודיכאון בעתיד. חשוב לדעת שאלה אינן בעיות של “גיל התבגרות” אלא הן בעיות חריגות הדורשות טיפול מתאים.
התפרצויות כעסים
כעס הוא רגש אנושי כמו שמחה או עצב, כעס יכול להיות דבר נהדר שגורם לך לעמוד על שלך ולקבל את מה שמגיע לך. לפעמים כעס מלווה גם בהתפרצויות אלימות וכאן המעבר יכול להצביע על בעיה. אם ילדכם כועס ומתפרץ בבית או על חבריו לכיתה באופן יומיומי, אם ילדכם נוטה לפתור סוגיות בעזרת פרצי כעס או שלעיתים “הפתיל שלו קצר” ייתכן והדבר מצביע על בעיה אחרת. כעס והתפרצויות יכולות לנבוע מתחושה “שלא מבינים אותי”, השפלה, חוסר שייכות ועוד. ברוב המקרים הפתרון לכך היא עבודה עצמית וזיהוי מצב הכעס וההתפרצויות בזמן אמת בעזרת הבנה אמיתית מהיכן הכעס נובע.
חרדה
חרדה היא כמו דאגה, זהו רגש לא נעים שגורם לכל דבר פעוט להיראות מלחיץ במיוחד. חרדה יכולה לנבוע מפחד מבחינות, פחד ממעמד חברתי, פחד מהעתיד או פחד מאתגרים יומיומיים שמאפיינים כל מתבגר. חרדה יכולה להוביל למחשבות אובססיביות, ליצירת טקסים עצמיים שחוזרים על עצמם לפני כל פעולה ולדאגנות יתר שמשפיעה על ההתנהגות של ילדכם כמעט בכל פעולה שהוא מבצע. חרדה פוגמת באיכות החיים של ילדכם ומעסיקה אותו ברוב שעות היום. חרדה יכולה גם לגרום לו להימנע מדברים רבים, קושי בשינה וקושי גדול להתרכז. ברוב המקרים שיחות והבנה יכולות לסייע לילדכם לעבור את התקופה הזו ולהיפטר מדאגנות היתר שהוא חווה.
קרא עוד>>
ביישנות
ביישנות מוגזמת בקרב בני נוער וצעירים מצביעה על בעיה עמוקה יותר. בניגוד לילד עם ביטחון עצמי תקין שמסוגל להתמודד כמעט בכל מצב עם אירועים חברתיים כאלה ואחרים, ילד עם בעיית ביישנות חזקה יימנע מפעולות רגילות ויומיומיות. אם ילדכם מתבייש להופיע באירועים חברתיים, אם ילדכם נמנע בכל דרך מלדבר בנוכחות זרים או אפילו בקרבת אנשים שהוא מכיר, ייתכן שהוא מפתח פחד וחוסר יכולת לתפקד במצבים רבים. בדרך כלל ביישנות בקרב בני נוער וצעירים חולפת עם הזמן, כחלק מהליך ההתבגרות, במידה והדבר לא חולף הביישנות הופכת לתכונה אישיותית.